top of page

דרך כפר | מכון חינוך ישראלי


מכון ׳דרך כפר׳ בימין אורד מביא איתו בשורה. תפיסת חינוך יחודית ורעננה, יצירתית ובעלת רוח גדולה. עשרות רבות של קהילות חינוך מגוונות ברחבי הארץ פועלות כיום בהנחייה צמודה של המכון. בנות ובנים, יהודים וערבים, דרוזים ונוצרים, דתיים וחרדים, עולים ובני הארץ. צה״ל ורשות בתי הסוהר גם הם נעזרים ב׳דרך כפר׳.

החל מ2008 המכון מקיים כפר נוער ׳אגהוזו שלום׳ ברואנדה שבאפריקה. הכפר יועד ליתומי הג'נוסייד שהתרחש ברואנדה ב-1994, וקלט למעלה מ- 500 נערים ונערות מכל רחבי המדינה, וחזונו גובש על-פי המודל והתפיסה החינוכית של "דרך כפר".

תפיסת החינוך של המכון רואה בכל מבוגר איש חינוך - ממנקי בית הספר ועד הטבחים. ממנהל כפר הנוער והמורים ועד השומר בשער הכניסה. כולם כולם מהווים מעטפת לנער המתבגר, והם ״הכפר השלם״ שבלעדיו לא ניתן לגדל ילד.

כנסים גדולים ובהם משתתפים מאות מאנשי קהילות החינוך מתקיימים מדי שנה-שנתיים ומקיימים לימוד ברוח ׳דרך כפר׳ וגם נהנים מהופעת אמן מכובדת. גם תפיסה זו את הכנסים ככנסי ״הי-טק״ על כל המשתמע מכך - היא חלק מהכבוד הניתן למחנכים ב׳דרך כפר׳.

הסטודיו לוקח חלק בעיצוב ובעריכה הגרפית של החומרים, מתוך הכרת השפה הייחודית למכון, שפותחה במשך השנים, ומתוך צעידה יד ביד כדי להביא את האיכות, העומק, הרעננות, צורת החשיבה, האווירה והעושר החינוכי לידי ביטוי באופן שיתמוך ויעטוף את עבודת המכון.

תוך התעמקות בתפיסת החינוך ׳דרך כפר׳, פיתחנו שפה גרפית יחודית, הכוללת מגוון רחב של אלמנטים גרפיים, אייקונים, רקעים וסמלים. עיצבנו ספר עיון, מרכזי למידה ניידים, עזרי חינוך ייחודיים רבים: למחנכים בקהילות החינוך, למפקדים בצבא ובמשטרה. דפי לימוד משותפים, כנסים ומפגשי לימוד. מיתגנו את תוכנית הדגל של המכון - ׳אבני דר״ך׳ - קורס יוקרתי למנהלי קהילות חינוך נבחרים. הכל תוך שימת לב לפרטי הפרטים, כשהעיצוב הופך לחלק משמעותי במבנה התפיסה כולה.

קצת על תפיסת החינוך ׳דרך כפר׳

תפיסת 'דרך כפר' הינה תפיסת חינוך אשר פותחה בעשורים האחרונים, תוך התבססות על מורשת האבות המייסדים של עליית הנוער כמו גם על הגותם של אנשי רוח ומעשה ממדעי החברה והחינוך בארץ ובעולם. מתבגרים בסיכון המגיעים אל קהילות החינוך זוכים לשעת חסד קצרה. מיצוי חלון ההזדמנויות של גיל ההתבגרות מותנה, על-פי תפיסת 'דרך כפר', ביכולת לעצב עבורם סביבת חינוך מוקפדת ואנושית שתסייע בבניית נרטיב אישי, ערכי ואיתן. אל מול הכאוס והסחף הערכי אותם חווים המתבגרים בחוץ, חזונה של תפיסת 'דרך כפר' הוא שמאחורי כל מתבגר ומתבגרת תתייצב קהילה חינוכית יציבה. יציבות זו תתאפשר רק על-ידי לכידות קהילתית ועשייה חינוכית המונעות מתוך תפיסה חינוכית שיטתית באה לידי ביטוי ביצירת שפה מקומית ומסורת קהילתית.

דרך כפר – מעבר מתודעה של "שורד" אל "ראש משפחה התורם לקהילתו"

תפיסת 'דרך כפר' מבוססת על ההנחה כי המבוגרים בקהילות החינוך משמעותיים עבור המתבגרים.

תוצאות יישומה של 'דרך כפר' בימין אורד נחקרה ע"י אוניברסיטת חיפה והוכחה כתפיסת חינוך המביאה לשינוי תודעתי של תפיסת המתבגרים את עצמם וליציאה ממעגל המצוקה, תוך מעבר ממצב תודעתי של 'הישרדות' למצב תודעתי של 'מנהיגות' המאפשר להם לצמוח לראשי משפחה התורמים לקהילתם.

החל משנת 2011, נלמדת תפיסת 'דרך כפר' באקדמיה; במכללת אורנים, בתכנית הלימודים לתואר שני בסמינר הקיבוצים, ובמכללת גליל מערבי. 


לוגו

לוגו דרך כפר עוצב מתוך זיקה לאבות המייסדים של עליית הנוער, ולכפר הנוער ימין אורד, בו הוקם ופועל המכון וממנו משפיע את חזונו בכל רחבי הארץ ובתחומי חיים ישראליים רבים, וכן בחו״ל.

דרך המושכת למעלה תוך שימת לב לדרך ולבסיסה, עלי צמיחה ירוקים היוצאים מתוך גזע יבש או כרות לעיתים, כבסמלה הוותיק של עליית הנוער. השלהבת שעולה מאיליה, מעצימה ונותנת כיוון ותנועה לחלום.

 


הספר ״דרוש כפר״ | מאת דותן לוי | 2018 | הוצאת כנרת זמורה ביתן

עיצוב עטיפה, עריכה וייעוץ גרפי: סטודיו לאה מרמורשטיין ירחי 


כנס דרך כפר 2016 | תרבות ישראלית רבת פנים | אונ׳ תל אביב

מארז לימוד למעגלי שיח ולימוד בכנס
רול אפים לכנסלונגים לכנס


צילומים מכנס דרך כפר 2016 | לדפדוף
 

כנס דרך כפר 2020 | אי (של) יציבות בגיל ההתבגרות | אונ׳ תל אביב


פרסומים לקראת הכנס
מארז לימוד למעגלי שיח בכנס
צילומים מכנס דרך כפר 2019 | לדפדוף
 

מרכזי למידה ניידים ׳בדרך כפר׳


מרכזי הלמידה הניידים של ׳דרך כפר׳ מגיעים לסדנאות בכל רחבי הארץ, עם המנחים המצויינים של המכון, מביאים את א.נשי החינוך בקהילות השונות לסיכום הנעשה ולמחשבות מעשיות משותפות על תוכניות חינוך, ועל האפשרות לשכלל ולחדש, מתוך העמקה ברעיונות ובתפיסות המכון.

 

משובון | למפקדים בצה״ל | 2020

כלי למיפוי ראשוני של מידת השתלבות החייל ביחידה

 

אבני דר״ך | קורס הדגל היוקרתי של ׳דרך כפר׳ למנהלים | 2020-2019

 

לוח שנה תשפ״א | מחנכים מובילים חברה

לוח השנה הפעם מוקדש כולו לפנים היפות של המחנכים בדרך כפר, מכל ״שבטי״ החברה הישראלית.


Comments


bottom of page